
Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach to renomowana placówka oświatowa, która regularnie zajmuje wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach edukacyjnych. Szkoła została wyróżniona w Rankingu Perspektywy 2024, znajdując się w gronie 200 najlepszych techników i liceów w Polsce.
Szkoła kształci młodzież w ramach liceum ogólnokształcącego oraz technikum. Placówka kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie do zawodu oraz współpracę z otoczeniem biznesowym.
Kluczowe elementy oferty:
Szkoła promuje bezpieczeństwo w sieci (Dzień Bezpiecznego Internetu) oraz angażuje się w działalność charytatywną i kulturalną, organizując m.in. wernisaże prac. Placówka posiada liczne certyfikaty potwierdzające wysoką jakość nauczania i zaangażowanie w rozwój kompetencji kluczowych uczniów.
Opis został wygenerowany automatycznie na podstawie dostępnych publicznych danych i może zawierać nieścisłości. Prowadzisz tę placówkę? Zobacz, jak uzupełnić stronę.
W roku szkolnym 2025/2026 uczy się tu 627 uczniów, w tym 339 uczennic, w 26 oddziałach.
Nauczycieli zatrudnia zespół: Zespół Szkół nr 2 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Żorach.
Średni wynik uczniów tej szkoły z jednej sesji egzaminu, przedmiot po przedmiocie, zawsze z liczbą zdających. To wynik konkretnej grupy uczniów w konkretnym roku.
To nie jest ocena szkoły: zależy od naboru, składu klasy i liczby zdających — przy kilkunastu osobach jeden uczeń przesuwa średnią o kilka punktów. Wynik matury zależy od tego, z jakimi punktami szkoła przyjęła pierwszą klasę, co najmniej tak samo jak od nauczania.
Zdawalność 74,4% — świadectwo dojrzałości otrzymało 99 z 133 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 135 | 55,4% | 95,5% |
| Matematyka poziom podstawowy | 135 | 45,6% | 75,2% |
| Język angielski poziom podstawowy | 134 | 76,1% | 98,5% |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 1 | — | — |
| Język polski ustny | 133 | 60,0% | 99,3% |
| Język angielski ustny | 133 | 80,7% | 99,2% |
| Język rosyjski ustny | 1 | — | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 18 | 34,3% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 22 | 15,4% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 3 | — | — |
| Historia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język angielski poziom dwujęzyczny | 3 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 108 | 59,1% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) | 3 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 85,3% — świadectwo dojrzałości otrzymało 93 z 109 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 111 | 61,7% | 94,5% |
| Matematyka poziom podstawowy | 111 | 52,6% | 87,2% |
| Język angielski poziom podstawowy | 110 | 75,6% | 92,6% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 1 | — | — |
| Język polski ustny | 109 | 62,2% | 96,3% |
| Język angielski ustny | 108 | 77,3% | 94,4% |
| Język niemiecki ustny | 1 | — | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 22 | 32,6% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 13 | 13,5% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 20 | 21,7% | — |
| Historia sztuki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 88 | 51,4% | — |
| Język hiszpański poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język włoski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 5 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 92,2% — świadectwo dojrzałości otrzymało 118 z 128 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 130 | 61,6% | 98,4% |
| Matematyka poziom podstawowy | 130 | 54,1% | 92,2% |
| Język angielski poziom podstawowy | 131 | 80,4% | 100,0% |
| Język polski ustny | 129 | 62,4% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 129 | 81,5% | 100,0% |
| Język polski poziom rozszerzony | 38 | 20,0% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 23 | 9,8% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 5 | — | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 11 | 32,2% | — |
| Historia muzyki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Historia poziom rozszerzony | 5 | — | — |
| Język angielski poziom dwujęzyczny | 1 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 111 | 52,9% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język rosyjski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 5 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Placówka działa w Żorach — mieszkają tu 61 823 osoby (NSP 2021).
Rekrutacja do liceów i techników opiera się na systemie 200 punktów: egzamin ósmoklasisty, oceny na świadectwie, osiągnięcia i wolontariat. Policz swój wynik w kilka minut.
Dane zostały przetworzone.