

Powiat kamiennogórski
Edukacja w powiecie kamiennogórskim
W powiecie kamiennogórskim działa 40 placówek edukacyjnych — w 4 gminach i 9 miejscowościach z placówkami w rejestrze.
Przeglądaj placówki edukacyjne w powiecie kamiennogórskim — województwo dolnośląskie.
Edukacja w liczbach
Nauczyciele w powiecie
W 2025 r. w szkołach i placówkach w powiecie kamiennogórskim pracowało 566 nauczycieli — łącznie 561,83 etatu przeliczeniowego.
Od 2022 r. obowiązuje nowa ścieżka awansu — stopnie stażysty i nauczyciela kontraktowego zastąpił nauczyciel początkujący, dlatego zestawienia sprzed i po reformie nie są wprost porównywalne.
Wyniki egzaminów
Średni wynik wszystkich zdających w powiecie kamiennogórskim z jednej sesji egzaminu, przedmiot po przedmiocie, zawsze z liczbą zdających. Publikuje go rejestr — nie liczymy go ze średnich poszczególnych szkół.
To nie jest ocena szkół z tego terenu ani podstawa, by je układać w kolejności: na wynik składa się to, kto podszedł do egzaminu, a przy rzadziej wybieranych przedmiotach bywa to kilkanaście osób z całego powiatu. Wynik matury zależy od tego, z jakimi punktami szkoła przyjęła pierwszą klasę, co najmniej tak samo jak od nauczania.
Egzamin ósmoklasisty
| Przedmiot | 2026 | 2025† | 2024† | 2023† | 2022† | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Język polski | 61,0%323 zdających | 60,1%337 zdających | 54,1%159 zdających | 61,8%475 zdających | 53,7%465 zdających | 56,4%363 zdających |
| Matematyka | 44,9%323 zdających | 42,3%338 zdających | 40,3%158 zdających | 45,1%475 zdających | 50,0%464 zdających | 42,3%363 zdających |
| Język angielski | 65,2%321 zdających | 63,0%331 zdających | 57,2%149 zdających | 56,6%411 zdających | 57,3%426 zdających | 62,2%335 zdających |
| Język niemiecki | —4 zdających | —7 zdających | 28,6%10 zdających | 47,3%65 zdających | 46,2%38 zdających | 46,4%28 zdających |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
2022–2025: Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. — tak zastrzega je sam rejestr.
Nie wiesz, jak czytać tę tabelę? Wyjaśniamy to na przykładzie jednej szkoły.
Egzamin maturalny
Zdawalność 76,4% — świadectwo dojrzałości otrzymało 165 z 216 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 216 | 54,6% | 94,0% |
| Matematyka poziom podstawowy | 216 | 54,7% | 83,3% |
| Język angielski poziom podstawowy | 208 | 74,5% | 94,7% |
| Język francuski poziom podstawowy | 1 | — | — |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 6 | — | — |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 1 | — | — |
| Język polski ustny | 216 | 58,1% | 94,0% |
| Język angielski ustny | 208 | 74,6% | 95,7% |
| Język francuski ustny | 1 | — | — |
| Język niemiecki ustny | 6 | — | — |
| Język rosyjski ustny | 1 | — | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 51 | 31,5% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 27 | 41,0% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 23 | 40,3% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 14 | 27,9% | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 89 | 32,6% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 20 | 29,7% | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 157 | 60,5% | — |
| Język francuski poziom dwujęzyczny | 1 | — | — |
| Język francuski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język francuski ustny poziom dwujęzyczny | 1 | — | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język włoski poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) | 3 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 18 | 30,3% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 88,7% — świadectwo dojrzałości otrzymało 165 z 186 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 188 | 57,6% | 96,2% |
| Matematyka poziom podstawowy | 187 | 56,0% | 90,9% |
| Język angielski poziom podstawowy | 174 | 73,2% | 96,0% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 14 | 59,9% | 100,0% |
| Język polski ustny | 187 | 56,6% | 97,9% |
| Język angielski ustny | 174 | 74,4% | 99,4% |
| Język niemiecki ustny | 14 | 58,2% | 100,0% |
| Język polski poziom rozszerzony | 50 | 39,7% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 43 | 21,8% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 17 | 46,4% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 11 | 30,2% | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 13 | 23,0% | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 64 | 33,8% | — |
| Historia muzyki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Historia poziom rozszerzony | 13 | 30,0% | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 134 | 56,4% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 10 | 42,3% | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 17 | 15,2% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 92,7% — świadectwo dojrzałości otrzymało 165 z 178 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 179 | 58,7% | 96,1% |
| Matematyka poziom podstawowy | 179 | 58,8% | 93,3% |
| Język angielski poziom podstawowy | 156 | 74,2% | 99,4% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 24 | 59,0% | 100,0% |
| Język polski ustny | 180 | 52,8% | 97,2% |
| Język angielski ustny | 156 | 71,1% | 98,1% |
| Język niemiecki ustny | 24 | 60,1% | 95,7% |
| Język polski poziom rozszerzony | 37 | 40,7% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 37 | 30,0% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 16 | 28,0% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 12 | 20,3% | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 64 | 36,4% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 19 | 29,6% | — |
| Historia sztuki poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 6 | — | — |
| Język angielski poziom dwujęzyczny | 1 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 94 | 56,8% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 9 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 15 | 24,6% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 97,1% — świadectwo dojrzałości otrzymało 101 z 104 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 106 | 61,5% | 99,0% |
| Matematyka poziom podstawowy | 106 | 64,1% | 99,0% |
| Język angielski poziom podstawowy | 86 | 73,0% | 100,0% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 20 | 57,3% | 95,0% |
| Język polski ustny | 106 | 60,1% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 84 | 66,3% | 97,6% |
| Język niemiecki ustny | 20 | 65,7% | 100,0% |
| Język polski poziom rozszerzony | 58 | 48,0% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 16 | 47,5% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 18 | 46,7% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 12 | 27,7% | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 6 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 28 | 46,4% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 12 | 28,8% | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 65 | 52,4% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 11 | 40,8% | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 11 | 36,4% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Kto prowadzi placówki w powiecie kamiennogórskim
Powiat jest organem prowadzącym dla 9 placówek w rejestrze — to przede wszystkim szkoły ponadpodstawowe.
- Gmina23
- Powiat9
- Rejestr nie podaje8
Gminy i miejscowości w powiecie kamiennogórskim
4 gminy i 9 miejscowości z placówkami edukacyjnymi. Liczba przy nazwie to liczba placówek.
Najpopularniejsze placówki
Zobacz też wszystkie powiaty w Polsce albo gminy w Polsce.
Zobacz na mapie
Przeglądaj na naszej interaktywnej mapie 40 placówek w powiecie kamiennogórskim.
Pokaż na mapieZnajdź placówkę
Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (CC BY 4.0) · MEN, System Informacji Oświatowej (CC BY 4.0) · Mapa wyników egzaminów (CIE, MEN). Pełna lista źródeł z datami.
Herb — autor i licencja
Poznaniak, orzeł Bastian · domena publiczna · Źródło i warunki użycia · Dostosowano rozmiar i dodano przezroczyste marginesy.