

Powiat strzeliński
Edukacja w powiecie strzelińskim
W powiecie strzelińskim działa 69 placówek edukacyjnych — w 5 gminach i 18 miejscowościach z placówkami w rejestrze.
Przeglądaj placówki edukacyjne w powiecie strzelińskim — województwo dolnośląskie.
Edukacja w liczbach
Nauczyciele w powiecie
W 2025 r. w szkołach i placówkach w powiecie strzelińskim pracowało 747 nauczycieli — łącznie 740,73 etatu przeliczeniowego.
Od 2022 r. obowiązuje nowa ścieżka awansu — stopnie stażysty i nauczyciela kontraktowego zastąpił nauczyciel początkujący, dlatego zestawienia sprzed i po reformie nie są wprost porównywalne.
Wyniki egzaminów
Średni wynik wszystkich zdających w powiecie strzelińskim z jednej sesji egzaminu, przedmiot po przedmiocie, zawsze z liczbą zdających. Publikuje go rejestr — nie liczymy go ze średnich poszczególnych szkół.
To nie jest ocena szkół z tego terenu ani podstawa, by je układać w kolejności: na wynik składa się to, kto podszedł do egzaminu, a przy rzadziej wybieranych przedmiotach bywa to kilkanaście osób z całego powiatu. Wynik matury zależy od tego, z jakimi punktami szkoła przyjęła pierwszą klasę, co najmniej tak samo jak od nauczania.
Egzamin ósmoklasisty
| Przedmiot | 2026 | 2025† | 2024† | 2023† | 2022† | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Język polski | 62,5%356 zdających | 61,5%393 zdających | 57,6%169 zdających | 63,2%519 zdających | 52,9%476 zdających | 56,1%378 zdających |
| Matematyka | 49,4%355 zdających | 42,2%393 zdających | 43,7%169 zdających | 42,8%518 zdających | 48,3%476 zdających | 39,6%379 zdających |
| Język angielski | 70,9%373 zdających | 64,5%389 zdających | 65,3%164 zdających | 57,2%478 zdających | 58,5%442 zdających | 58,6%335 zdających |
| Język niemiecki | —1 zdający | —4 zdających | —6 zdających | 55,9%40 zdających | 53,8%36 zdających | 52,8%44 zdających |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
2022–2025: Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. — tak zastrzega je sam rejestr.
Nie wiesz, jak czytać tę tabelę? Wyjaśniamy to na przykładzie jednej szkoły.
Egzamin maturalny
Zdawalność 71,4% — świadectwo dojrzałości otrzymało 157 z 220 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 221 | 52,3% | 88,6% |
| Matematyka poziom podstawowy | 221 | 49,8% | 77,7% |
| Język angielski poziom podstawowy | 220 | 75,6% | 96,4% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 1 | — | — |
| Język polski ustny | 221 | 64,5% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 219 | 76,2% | 99,5% |
| Język niemiecki ustny | 1 | — | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 25 | 25,7% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 50 | 21,7% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 42 | 41,3% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 12 | 39,6% | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 85 | 28,5% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 14 | 31,2% | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 5 | — | — |
| Język angielski poziom dwujęzyczny | 1 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 151 | 66,8% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język rosyjski poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) | 3 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 4 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 83,8% — świadectwo dojrzałości otrzymało 171 z 204 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 206 | 51,4% | 96,1% |
| Matematyka poziom podstawowy | 206 | 53,0% | 85,8% |
| Język angielski poziom podstawowy | 187 | 77,7% | 95,7% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 17 | 45,8% | 82,4% |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 1 | — | — |
| Język polski ustny | 205 | 66,2% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 187 | 76,1% | 98,4% |
| Język niemiecki ustny | 17 | 63,7% | 100,0% |
| Język rosyjski ustny | 1 | — | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 24 | 29,5% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 42 | 18,8% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 15 | 45,4% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 9 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 15 | 39,5% | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 37 | 29,0% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 10 | 33,5% | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 112 | 65,0% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 5 | — | — |
| Język rosyjski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język włoski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 5 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 78,4% — świadectwo dojrzałości otrzymało 167 z 213 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 217 | 54,8% | 89,2% |
| Matematyka poziom podstawowy | 216 | 50,9% | 85,5% |
| Język angielski poziom podstawowy | 187 | 72,9% | 94,6% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 28 | 39,4% | 85,7% |
| Język polski ustny | 214 | 63,7% | 99,1% |
| Język angielski ustny | 187 | 74,8% | 99,5% |
| Język niemiecki ustny | 28 | 64,1% | 100,0% |
| Język polski poziom rozszerzony | 32 | 37,3% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 47 | 12,7% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 24 | 27,8% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 9 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 91 | 30,2% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 16 | 23,6% | — |
| Historia sztuki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 113 | 58,3% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Język rosyjski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 4 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 96,1% — świadectwo dojrzałości otrzymało 123 z 128 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 128 | 57,3% | 100,0% |
| Matematyka poziom podstawowy | 128 | 58,1% | 96,1% |
| Język angielski poziom podstawowy | 115 | 82,8% | 100,0% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 13 | 62,2% | 100,0% |
| Język polski ustny | 128 | 68,1% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 115 | 80,6% | 100,0% |
| Język niemiecki ustny | 13 | 69,6% | 100,0% |
| Język polski poziom rozszerzony | 29 | 54,4% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 34 | 24,1% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 18 | 33,3% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 10 | 32,8% | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 8 | — | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 57 | 40,3% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 92 | 67,7% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 9 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 1 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Kto prowadzi placówki w powiecie strzelińskim
Powiat jest organem prowadzącym dla 19 placówek w rejestrze — to przede wszystkim szkoły ponadpodstawowe.
- Gmina21
- Powiat19
- Minister1
- Rejestr nie podaje28
Gminy i miejscowości w powiecie strzelińskim
5 gmin i 18 miejscowości z placówkami edukacyjnymi. Liczba przy nazwie to liczba placówek.
Najpopularniejsze placówki
Zobacz też wszystkie powiaty w Polsce albo gminy w Polsce.
Zobacz na mapie
Przeglądaj na naszej interaktywnej mapie 69 placówek w powiecie strzelińskim.
Pokaż na mapieZnajdź placówkę
Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (CC BY 4.0) · MEN, System Informacji Oświatowej (CC BY 4.0) · Mapa wyników egzaminów (CIE, MEN). Pełna lista źródeł z datami.
Herb — autor i licencja
vector version Bastianow (Bastian) · domena publiczna · Źródło i warunki użycia · Dostosowano rozmiar i dodano przezroczyste marginesy.