

Powiat łomżyński
Edukacja w powiecie łomżyńskim
W powiecie łomżyńskim działa 56 placówek edukacyjnych — w 9 gminach i 30 miejscowościach z placówkami w rejestrze.
Przeglądaj placówki edukacyjne w powiecie łomżyńskim — województwo podlaskie.
Edukacja w liczbach
Nauczyciele w powiecie
W 2025 r. w szkołach i placówkach w powiecie łomżyńskim pracowało 743 nauczycieli — łącznie 723,84 etatu przeliczeniowego.
Od 2022 r. obowiązuje nowa ścieżka awansu — stopnie stażysty i nauczyciela kontraktowego zastąpił nauczyciel początkujący, dlatego zestawienia sprzed i po reformie nie są wprost porównywalne.
Wyniki egzaminów
Średni wynik wszystkich zdających w powiecie łomżyńskim z jednej sesji egzaminu, przedmiot po przedmiocie, zawsze z liczbą zdających. Publikuje go rejestr — nie liczymy go ze średnich poszczególnych szkół.
To nie jest ocena szkół z tego terenu ani podstawa, by je układać w kolejności: na wynik składa się to, kto podszedł do egzaminu, a przy rzadziej wybieranych przedmiotach bywa to kilkanaście osób z całego powiatu. Wynik matury zależy od tego, z jakimi punktami szkoła przyjęła pierwszą klasę, co najmniej tak samo jak od nauczania.
Egzamin ósmoklasisty
| Przedmiot | 2026 | 2025† | 2024† | 2023† | 2022† | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Język polski | 60,3%446 zdających | 58,1%441 zdających | 63,0%269 zdających | 59,9%528 zdających | 57,5%584 zdających | 56,7%456 zdających |
| Matematyka | 48,7%446 zdających | 44,5%442 zdających | 52,0%269 zdających | 49,6%528 zdających | 54,1%585 zdających | 44,5%457 zdających |
| Język angielski | 62,6%448 zdających | 60,1%440 zdających | 62,4%269 zdających | 55,4%522 zdających | 57,5%577 zdających | 58,1%446 zdających |
| Język niemiecki | —1 zdający | —3 zdających | —nikt nie zdawał | —2 zdających | —1 zdający | —2 zdających |
| Język rosyjski | —nikt nie zdawał | —nikt nie zdawał | —1 zdający | —4 zdających | —8 zdających | —9 zdających |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Sama kreska, bez liczby zdających, oznacza rok, w którym nikt z tej szkoły nie zdawał tego przedmiotu.
2022–2025: Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. — tak zastrzega je sam rejestr.
Nie wiesz, jak czytać tę tabelę? Wyjaśniamy to na przykładzie jednej szkoły.
Egzamin maturalny
Zdawalność 57,1% — świadectwo dojrzałości otrzymało 8 z 14 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 14 | 48,5% | 100,0% |
| Matematyka poziom podstawowy | 14 | 41,0% | 71,4% |
| Język angielski poziom podstawowy | 12 | 48,9% | 83,3% |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 2 | — | — |
| Język polski ustny | 14 | 49,3% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 12 | 59,4% | 100,0% |
| Język rosyjski ustny | 2 | — | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Język rosyjski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 93,8% — świadectwo dojrzałości otrzymało 15 z 16 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 16 | 58,8% | 100,0% |
| Matematyka poziom podstawowy | 16 | 48,4% | 93,8% |
| Język angielski poziom podstawowy | 16 | 57,1% | 93,8% |
| Język polski ustny | 16 | 69,9% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 16 | 67,1% | 100,0% |
| Matematyka poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Historia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 10 | 43,7% | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 1 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 42,9% — świadectwo dojrzałości otrzymało 6 z 14 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 14 | 51,6% | 92,9% |
| Matematyka poziom podstawowy | 14 | 33,0% | 42,9% |
| Język angielski poziom podstawowy | 14 | 48,9% | 85,7% |
| Język polski ustny | 14 | 59,2% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 14 | 56,6% | 100,0% |
| Geografia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 9 | — | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Do wszystkich wymaganych egzaminów przystąpiło 7 osób — przy mniej niż 10 zdających zdawalności nie podajemy.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik |
|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 8 | — |
| Matematyka poziom podstawowy | 8 | — |
| Język angielski poziom podstawowy | 6 | — |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 2 | — |
| Język polski ustny | 7 | — |
| Język angielski ustny | 5 | — |
| Język rosyjski ustny | 2 | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 4 | — |
| Historia poziom rozszerzony | 2 | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 1 | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Kto prowadzi placówki w powiecie łomżyńskim
- Gmina48
- Minister5
- Rejestr nie podaje3
Gminy i miejscowości w powiecie łomżyńskim
9 gmin i 30 miejscowości z placówkami edukacyjnymi. Liczba przy nazwie to liczba placówek.
Najpopularniejsze placówki
Zobacz też wszystkie powiaty w Polsce albo gminy w Polsce.
Zobacz na mapie
Przeglądaj na naszej interaktywnej mapie 56 placówek w powiecie łomżyńskim.
Pokaż na mapieZnajdź placówkę
Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (CC BY 4.0) · MEN, System Informacji Oświatowej (CC BY 4.0) · Mapa wyników egzaminów (CIE, MEN). Pełna lista źródeł z datami.
Herb — autor i licencja
vector version Bastian · domena publiczna · Źródło i warunki użycia · Dostosowano rozmiar i dodano przezroczyste marginesy.