

Powiat wysokomazowiecki
Edukacja w powiecie wysokomazowieckim
W powiecie wysokomazowieckim działa 88 placówek edukacyjnych — w 10 gminach i 25 miejscowościach z placówkami w rejestrze.
Przeglądaj placówki edukacyjne w powiecie wysokomazowieckim — województwo podlaskie.
Edukacja w liczbach
Nauczyciele w powiecie
W 2025 r. w szkołach i placówkach w powiecie wysokomazowieckim pracowało 981 nauczycieli — łącznie 974,02 etatu przeliczeniowego.
Od 2022 r. obowiązuje nowa ścieżka awansu — stopnie stażysty i nauczyciela kontraktowego zastąpił nauczyciel początkujący, dlatego zestawienia sprzed i po reformie nie są wprost porównywalne.
Wyniki egzaminów
Średni wynik wszystkich zdających w powiecie wysokomazowieckim z jednej sesji egzaminu, przedmiot po przedmiocie, zawsze z liczbą zdających. Publikuje go rejestr — nie liczymy go ze średnich poszczególnych szkół.
To nie jest ocena szkół z tego terenu ani podstawa, by je układać w kolejności: na wynik składa się to, kto podszedł do egzaminu, a przy rzadziej wybieranych przedmiotach bywa to kilkanaście osób z całego powiatu. Wynik matury zależy od tego, z jakimi punktami szkoła przyjęła pierwszą klasę, co najmniej tak samo jak od nauczania.
Egzamin ósmoklasisty
| Przedmiot | 2026 | 2025† | 2024† | 2023† | 2022† | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Język polski | 61,9%522 zdających | 61,4%492 zdających | 57,6%348 zdających | 58,0%583 zdających | 54,1%737 zdających | 56,0%526 zdających |
| Matematyka | 50,8%522 zdających | 44,6%485 zdających | 47,7%348 zdających | 45,7%583 zdających | 52,4%737 zdających | 44,2%526 zdających |
| Język angielski | 63,4%519 zdających | 61,1%485 zdających | 58,1%344 zdających | 57,7%575 zdających | 60,0%732 zdających | 56,8%521 zdających |
| Język niemiecki | —3 zdających | —6 zdających | —4 zdających | —7 zdających | —5 zdających | —2 zdających |
| Język rosyjski | —8 zdających | —1 zdający | —4 zdających | —1 zdający | —nikt nie zdawał | —2 zdających |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Sama kreska, bez liczby zdających, oznacza rok, w którym nikt z tej szkoły nie zdawał tego przedmiotu.
2022–2025: Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. — tak zastrzega je sam rejestr.
Nie wiesz, jak czytać tę tabelę? Wyjaśniamy to na przykładzie jednej szkoły.
Egzamin maturalny
Zdawalność 87,0% — świadectwo dojrzałości otrzymało 421 z 484 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 484 | 57,2% | 93,2% |
| Matematyka poziom podstawowy | 484 | 64,6% | 93,8% |
| Język angielski poziom podstawowy | 473 | 75,7% | 97,0% |
| Język francuski poziom podstawowy | 2 | — | — |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 4 | — | — |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 6 | — | — |
| Język polski ustny | 484 | 68,9% | 99,8% |
| Język angielski ustny | 472 | 75,0% | 100,0% |
| Język francuski ustny | 2 | — | — |
| Język niemiecki ustny | 4 | — | — |
| Język rosyjski ustny | 6 | — | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 49 | 41,4% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 106 | 39,8% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 65 | 47,9% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 28 | 37,0% | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 26 | 40,8% | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 134 | 47,0% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 18 | 51,5% | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 10 | 39,6% | — |
| Język angielski poziom dwujęzyczny | 4 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 238 | 71,2% | — |
| Język francuski poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 3 | — | — |
| Język rosyjski poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) | 4 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 37 | 37,1% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 90,5% — świadectwo dojrzałości otrzymało 305 z 337 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 337 | 53,8% | 92,6% |
| Matematyka poziom podstawowy | 337 | 58,9% | 94,4% |
| Język angielski poziom podstawowy | 323 | 70,0% | 94,1% |
| Język francuski poziom podstawowy | 2 | — | — |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 12 | 55,3% | 100,0% |
| Język polski ustny | 337 | 71,0% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 323 | 72,8% | 100,0% |
| Język francuski ustny | 2 | — | — |
| Język rosyjski ustny | 12 | 66,7% | 100,0% |
| Język polski poziom rozszerzony | 40 | 35,5% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 58 | 23,3% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 31 | 37,1% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 8 | — | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 18 | 41,9% | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 90 | 35,3% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 11 | 44,8% | — |
| Historia sztuki poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język angielski poziom dwujęzyczny | 2 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 147 | 60,5% | — |
| Język francuski poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język rosyjski poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 22 | 27,1% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 94,8% — świadectwo dojrzałości otrzymało 330 z 348 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 351 | 59,0% | 98,0% |
| Matematyka poziom podstawowy | 350 | 61,2% | 96,8% |
| Język angielski poziom podstawowy | 331 | 68,7% | 96,1% |
| Język francuski poziom podstawowy | 2 | — | — |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 17 | 47,1% | 100,0% |
| Język polski ustny | 349 | 67,5% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 329 | 69,3% | 100,0% |
| Język francuski ustny | 2 | — | — |
| Język rosyjski ustny | 17 | 83,7% | 100,0% |
| Język polski poziom rozszerzony | 31 | 39,3% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 66 | 32,4% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 37 | 34,2% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 11 | 31,0% | — |
| Filozofia poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 15 | 34,2% | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 99 | 35,5% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 18 | 47,4% | — |
| Historia sztuki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 154 | 59,9% | — |
| Język francuski poziom rozszerzony | 2 | — | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 7 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 43 | 22,8% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Zdawalność 96,5% — świadectwo dojrzałości otrzymało 167 z 173 osób, które przystąpiły do wszystkich wymaganych egzaminów.
| Przedmiot | Zdający | Średni wynik | Zdawalność |
|---|---|---|---|
| Język polski poziom podstawowy | 173 | 54,8% | 98,8% |
| Matematyka poziom podstawowy | 173 | 70,6% | 97,1% |
| Język angielski poziom podstawowy | 164 | 74,9% | 98,2% |
| Język niemiecki poziom podstawowy | 3 | — | — |
| Język rosyjski poziom podstawowy | 6 | — | — |
| Język polski ustny | 173 | 73,6% | 100,0% |
| Język angielski ustny | 164 | 76,8% | 100,0% |
| Język niemiecki ustny | 3 | — | — |
| Język rosyjski ustny | 6 | — | — |
| Język polski poziom rozszerzony | 21 | 53,7% | — |
| Matematyka poziom rozszerzony | 52 | 48,3% | — |
| Biologia poziom rozszerzony | 25 | 45,4% | — |
| Chemia poziom rozszerzony | 16 | 41,5% | — |
| Fizyka poziom rozszerzony | 12 | 36,1% | — |
| Geografia poziom rozszerzony | 66 | 45,0% | — |
| Historia poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Informatyka poziom rozszerzony | 4 | — | — |
| Język angielski poziom rozszerzony | 99 | 64,9% | — |
| Język niemiecki poziom rozszerzony | 1 | — | — |
| Wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony | 24 | 34,8% | — |
Dla przedmiotów, które zdawało mniej niż 10 osób, podajemy tylko liczbę zdających, bez wyniku.
Zestawienie z tego roku nie obejmuje zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., ani zdających, którzy jako szkołę macierzystą mają przypisaną okręgową komisję egzaminacyjną, a nie szkołę — tak zastrzega je sam rejestr.
Kto prowadzi placówki w powiecie wysokomazowieckim
Powiat jest organem prowadzącym dla 33 placówek w rejestrze — to przede wszystkim szkoły ponadpodstawowe.
- Gmina37
- Powiat33
- Rejestr nie podaje18
Gminy i miejscowości w powiecie wysokomazowieckim
10 gmin i 25 miejscowości z placówkami edukacyjnymi. Liczba przy nazwie to liczba placówek.
Najpopularniejsze placówki
Zobacz też wszystkie powiaty w Polsce albo gminy w Polsce.
Zobacz na mapie
Przeglądaj na naszej interaktywnej mapie 88 placówek w powiecie wysokomazowieckim.
Pokaż na mapieZnajdź placówkę
Źródła: GUS, Bank Danych Lokalnych (CC BY 4.0) · MEN, System Informacji Oświatowej (CC BY 4.0) · Mapa wyników egzaminów (CIE, MEN). Pełna lista źródeł z datami.
Herb — autor i licencja
Poznaniak · domena publiczna · Źródło i warunki użycia · Dostosowano rozmiar i dodano przezroczyste marginesy.